Bácsbokodon, a sportcsarnokban február 2-án nyolc csapat részvételével női kézilabdatorna kezdődött. A március közepéig tartó Délvidéki Bajnokságot, Gál Géza irányításával a Hercegszántói Szabadidősport-egyesület keltette életre, kezdetben szabadtéren és csak bácskai csapatok számára. Bár a terembajnokságnak is van már múltja, ám az csak az idén történt meg először, hogy a Megyei Szabadidősport-szövetség és a Felső-Bácskai Önkormányzatok Szövetsége felkarolta és támogatja a céljában nemes kezdeményezést.
- Az idei év a nők sportéve és többek között, ezért támogatja a FEBÖSZ-szel karöltve, a Bács-Kiskun megyei Szabadidősport-szövetség a Bácskában meghirdetett kézilabdatornát. Továbbá azért is támogatjuk ezt a sporteseményt, mert a megyei kézilabda szakszövetség nem tudja felkarolni, azonban Kabók József sporttárs örömmel vette a kezdeményezést részünkről. - válaszolt Haász László, a megyei szabadidősport-szövetség elnöke, aki mellesleg a FEBÖSZ-nek is tagja.
- A FEBÖSZ bizottsági ülésein az a vélemény kristályosodott ki, hogy a térség 37 településének életében előforduló rendezvények közül azokra az eseményekre kell összpontosítani, amelyek a Felső-Bácska régiót vállalják, és ténylegesen képviselik ezt a nevet. Célunk a klasszikus értelembevett tömegsport illetve amatőr kulturális rendezvények koordinálása, támogatása. - mondja Kiss Csepregi Ákos, a FEBÖSZ képviselője, aki egyben a megyei szabadidősport-szövetség elnökhelyettese. - Immár tizenkét éve, hogy a sportterén is szívesen tevékenykedem, tehát van rálátásom a térség sportéletére. Bízom abban, hogy a jövőben is lesz olyan partner, akivel karöltve a térségi rendezvények sorát, magam is segíteni tudom.
A több mint 150 női kézilabdázónak rendszeres sportolási lehetőséget, a nézőknek jó szórakozást nyújtó sportesemény lebonyolításához Bácsbokod illetve a Hercz József vezetése alatt álló sportcsarnok, tökéletes helyszín.
Az első játéknapon kiderült, hogy a rendezvény már túl mutat a bácskai tájegység határain. A nyolc csapat között ugyanis ott található Soltvadkert és Harkakötöny együttese is, azaz a kézilabdás eseményt, már ott is számon tartják. Harkakötönyben különösen, hiszen a frissen verbuválódott csapat játéklehetőség nélkül maradt. Meg kell ragadniuk minden lehetőséget, hogy kedvenc sportáguknak hódolhassanak, ugyanis a 2001-2002-es bajnoki évben, hosszú évek óta először, Bács-Kiskunban nem zajlik megyei női bajnokság(!). A többi, nem NB-s csapat, a szomszédos megyékhez való közelsége szerint, a Baranya (Hercegszántó), Tolna (Bácsalmás, Csávoly) és Jász-Nagykun-Szolnok megyei (Tiszakécske) bajnokságokban szerepelnek...
Eredmények: Soltvadkert - Jánoshalma 14-13 (7-6) Legjobb góldobók: Cseke 6 illetve Gémes 5. Forgó Erzsébet csapata egy jól eltalált, időn túli szabaddobásból elért góllal aratott győzelmet. Bácsbokod - Harkakötöny 31-16 (14-8). Ld: Romsics 9 illetve Schlironi 5. Negyedórás kiegyenlített játék után Racsmány Árpád csapata bizonyította, nem véletlenül állnak az NB. II. Déli csoportjában első helyen. Bácsalmás - Jánoshalma Iskola SC 21-19 (11-10) Ld: Máté 8 illetve Gémes 6. Karip Anna együttese szoros mérkőzésen szenvedett vereséget a Tolna megyében szereplő Bácsalmás ellen. Hercegszántó - Csávoly 28-11 (13-6) Ld: Bicka 8 illetve Mlinkovics 7.
A második játéknap eredményei: Hercegszántó - Bácsalmás 32-21 (12-11). Legjobb góldobók: László 12 illetve Fenyvesi 9. Soltvadkert - Harkakötöny 24-23 (9-9). Ld: Cseke 8 illetve Győrik 6. Bácsbokod - Soltvadkert 24-18 (11-8). Ld: Takács 7 illetve Décsi 4. Jánoshalma Hunyadi ÁI. - Bácsbokod 21-20 (8-7). Ld: Gémes 9 illetve Juhász 6. Bácsbokod - Csávoly 29-22 (18-8). Ld: Takács 7 illetve Fischer 5.
A harmadik játéknap eredményei: Hercegszántó - Harkakötöny 31-17 (17-10). Legjobb góldobók: Klár 10, László 7 illetve Győrik, Fajszi 4-4. Soltvadkert - Hercegszántó 22-19 (13-8). Ld: Tóth 4, Hirsch 3 illetve Klár, László 4-4. Jánoshalma - Harkakötöny 25-17 (13-7). Ld: Kovács 5, Terner 4 illetve Győrik, Tartóczki 4-4. Soltvadkert - Jánoshalma Hunyadi ÁI. 24-20 (13-8). Ld: Tóth 6, Cseke 5 illetve Terner 8, Halász 4. Bácsbokod - Jánoshalma 32-30 (18-14). Ld: Romsics 9, Schnábl 6 illetve Kovács 12, Terner 6. Bácsbokod - Bácsalmás 32-26 (18-14). Ld: Romsics, Juhász 7-7 illetve Fenyvesi 10, Lukács 7. -prókai-
Felső-Bácska Női Kézilabda Kupa, Bácsbokod. A két hónapig tartó kézilabdatorna utolsó játéknapján, a Hercegszántó ellen aratott győzelmével, az NB II. Déli csoportjában listavezető Bácsbokod együttesének birtokába került a Bács-Kiskun megyei Szabadidősport Szövetség és a Felső-Bácskai Önkormányzatok Szövetsége által felajánlott díszes serleg.
A sportesemény a szabadidő hasznos eltöltése mellett, a különböző bajnoki osztályokban szereplő együtteseknek is jó szolgálatot tett az edzéseken elsajátított játékelemek mérkőzés közbeni gyakorlására. Amit jól példáz a Bácsbokod együttese, amely a tavaly kivívott bronzérem után, az idén, már a bajnoki címmel kacérkodik. Ennek megfelelően az időközben elkezdődött tavaszi bajnoki fordulók első mérkőzésén is diadalt arattak.
Az utolsó játéknap eredményei: Csávoly - Bácsalmás 21-25 (11-15). Legjobb góldobók: Fischer 7, Mlinkovics 7 illetve Fenyvesi 13, Máté 4. Bácsbokod - Hercegszántó 30-26 (16-14). Ld: Takács 7, Fodorné 6, illetve László 9, Hlavati 6. Harkakötöny - Bácsalmás 28-40 (11-17). Ld: Fajszi 9, Győrik 8, illetve Fenyvesi 13, Máté 9.
Felső-Bácskai Női Kézilabda Kupa végeredménye: 1. Bácsbokod, 2. Soltvadkert, 3. Hercegszántó, 4. Jánoshalma, 5. Bácsalmás, 6. Harkakötöny, 7. Hunyadi János ÁI. Jánoshalma, 8. Csávoly.
A rendezők által felajánlott különdíjakat, a legjobb kapus: Győri Ágnes (Soltvadkert), a legtechnikásabb játékos: László Eszter (Hercegszántó), a legeredményesebb játékos: Fenyvesi Éva (Bácsalmás), és a legsportszerűbb csapat: Harkakötöny érdemelte ki. pk VII. évfolyam, 1. szám
Bácsbokod az első helyen 2002. március |
Nyolc éve, hogy Bácsbokodon a Bácskában sok helyen irigyelt nagyszerű sportcsarnok megépült. Közel ugyanennyi idő telt el azóta is, hogy a labdarúgás mellett, a kézilabdasport is gyökeret vert a településen. Ez utóbbi labdajátékban a női együttes, kezdetben Babity Mihály, később Bátoríné Karip Anna, majd Pálfia Mihály, jelenleg Racsmány Árpád edző irányításával, egyre jobb eredményeket ért el és ez a fejlődés a mai napig tart. Három évig a megyei bajnokságban, majd az ideivel együtt már a negyedik NB II-es idényben. A nyolc évvel ezelőtti, akkor még tízcsapatos megyei bajnokság kilencedik helyéről induló gárda, tavaly már az NB II. Déli csoportjában kivívott bronzéremmel dicsekedhet. Azonban a bokodi lányok és asszonyok még mindig tudtak újítani. Az idén, a 2001-2002-es bajnokság után, ha nem vigyáznak, könnyen „romlásba" vihetik az egyesületet. Ugyanis, az őszi szezon mérkőzésein elért kiváló eredmények alapján Bácsbokod a mezőny élén várja a tavaszi folytatást, és az egyik nagy esélyese az NB I/B-be kerülésnek.
- Amikor az NB II-ben szereplő csapatot átvettem, első sorban a védőjátékot, benne a kapusok teljesítményét találtam sebezhetőnek. Ezen próbáltunk javítani. - nyilatkozta Racsmány Árpád az egykori BSK csapatának kapusa, a Bácsbokod csapatának edzője. - Ez végül olyan jól sikerült, hogy a mezőny második feléből a dobogó harmadik helyéig meneteltünk. Ebben döntő szerepet játszott a csapat három meghatározó játékosa: Romsics Erzsébet, Fodorné Mányai Mária és Juhász Mária, ám mellettük olyan játékosok is megállták a helyüket, mint Tettinger Judit, Banász Ildikó és Schnábl Zsuzsanna vagy a feltörekvő ifjúság képviseletében Takács, Kraschnics, Juhász Petronella, Füstös, Vajda, Annus és Steiner Dóra. A kapusok, Czifra és Tibainé is jó teljesítményt nyújtott.
- Aztán evés közben jön meg az étvágy, tartja a közmondás, és ez a csapatra is igaz. Ennek köszönhető, hogy az idei bajnokságra kitűzött négy közé kerülést, az igazi csapattá kovácsolódott gárda az őszi fordulók alapján teljes mértékben teljesítette. A Kiskunmajsával társbérletben az első helyen állunk, 17-17 ponttal. A mezőny játéktudását jelzi, hogy még a kiegyenlített mezőny nyolcadik helyezettje is bajnok lehet. A csapat idegenben szerepelt jobban, ahol csak két pontot vesztett. Hazai pályán viszont hármat, és ebből kettőt éppen a nagy rivális Kiskunmajsával szemben.
- Az őszi fordulók előtt lehetőségünk volt hétnapos edzőtáborozásra Káptalanfüreden, ami jól illeszkedett a felkészülésbe, segítette a jó csapatszellem kialakulását. Az igazi erősítésünk azonban az volt, hogy szinte a bronzérmes játékoskerettel kezdhettük az őszi idényt. Érdekes ellentét feszül a csapat eredményessége és a munkahelyi, valamint tanulmányi okok miatti hiányos edzéslátogatottság között. Ha ezen tudnánk változtatni egyértelműen a bajnoki cím lehetne a cél Bácsbokodon. Addig azonban a tudásuk maximumát nyújtó, rutinos, nagy hármast követő játékosok képességeinek felzárkóztatásával próbáljuk megtartani helyezésünket a tabella élén.
Bácsbokod kezdetben azért volt vonzó a kézilabdasport bácskai barátainak körében, hogy ott, olykor, élőben láthatták többek között az NB I-es Pick Szeged és Pécs férfi, továbbá a hírneves Ferencváros női csapatát. Ezeknek a csapatoknak ma sem kisebb a hírnevük, ám ma már inkább a bokodi csapat eredményeiről beszélgetnek. Sőt, különösen a bajnoki idényben, egyre többen iktatják programjukba a környező településeken is, a látványos játék kedvéért Bácsbokod bajnoki mérkőzéseit. Prókai Károly
Hercegszántó. Az elmúlt két évtizedben volt, amikor nem értettem egyet vele: mint játékos többször nehezményeztem, megvallom igazságos ítéletét, amit játékvezetőként hozott, a kézilabdapályán. Az viszont, amit Gál Géza a kézilabdasport érdekében tett és tesz, sok sportember elismerését váltja ki, nemcsak szűkebb hazájában, a Bácskában. A pedagógusi hívatását gyakorló, ízig-vérig sportemberről kiderült: a napjainak 24 óráját a sport, a kézilabda tölti ki.
Kézenfekvő a kérdés: honnan örökölte a sport, példaértékű szeretetét? - Gyermekkorom óta rendszeresen sportolok. Apám labdarúgó tevékenysége és a kortárs csoportok lobbantották fel a mozgás iránti elkötelezettségem. Több sportágba is belekóstoltam, végül a választásom a kézilabdára esett.
- A család mennyire van „beoltva" a sporttal? - Feleségem, a tavalyi balesetéig rendszeresen folytatott rekreációs mozgást. Egyetértésben az életfilozófiámmal, Ő vállalta fel a család koordinálásának rám eső részét is. Így tehetem meg azt, amit a sport területén végzek. Fiam, a Pécsi Tudományegyetem hallgatója testnevelés szakon, és a Szigetvár NB I/B-s csapatában kézilabdázik. Lányom az általános iskola 6. osztályába jár. Rendszeresen sportol, de ma azt gondolom, hogy ez a tevékenysége megmarad a biológiai tőke-befektetés szintjén.
- Nagy gondja van Hercegszántó verseny és szabadidősportjára. - Az 1980-90-es években az iskola fiú kézilabda csapatai jól szerepeltek Bács-Kiskun megye Diákolimpia versenyein. Sok tehetség kallódott el akkor, azért, mert a közeli középiskolák nem foglalkoztak a kézilabdával. Az iskolai csapatból kiöregedett játékosok kerestek meg azzal a szándékkal, hogy alakítsunk egy felnőtt férfi csapatot. Ez 1993-ban történt és beneveztünk a megyei férfi kézilabda bajnokságba, majd 1996-ban ugyancsak játékos kezdeményezésre, létrehoztuk a női szakosztályt is.
- Mi volt az oka, a nagy visszhangot kiváltó „tettüknek", hogy átneveztek a Baranya megyei bajnokságba? - A két csapat utazási költségei olyan magasak voltak Bács-Kiskun megyében, amit az egyesület költségvetése nem tudott finanszírozni. Kevesebb utazási költség, minimális nevezési díj és a női ágon lényegesen több csapat alapján úgy érzem, hogy anyagilag és szakmailag is jó döntést hozott a közgyűlésünk. A jelenlegi bajnoki évben a női és férfi csapat is esélyes az NB. II-es bajnokságban való indulásra.
- A helyi sportélet kiszélesítése érdekében további egyesületet is alakítottak. - A Délvidék Sportegyesületet, aminek az igazgatója vagyok, azzal a céllal hoztuk létre, hogy az aktívan már nem sportolók részére biztosítsunk játéklehetőséget kispályás labdarúgás, kézilabda és tenisz sportágakban. Célunk továbbá, az iskolai kézilabda csapatok játéklehetőségeinek bővítése is.
- Ebből alakult ki a szép pályát befutott Délvidék Női Kézilabda Bajnokság is? - Civil kezdeményezés alapján indítottuk el ezt a bajnokságot szabadtéren őszi-tavaszi fordulókkal, később télen teremben. Ebben a rendszerben az NB-s csapatok ifjúsági korú játékosai, a megyei csapatok alapcsapaton kívüli játékosai, az aktívan már nem sportolók és az általános iskolai tanulók alkotta csapatok kaptak rendszeres játéklehetőséget. Nagyon fontos eleme ennek a rendszernek a költségkímélés. Az utazási költség elviselhető, mert kis területre koncentrálódik. A játékvezetést az érintett edzők térítésmentesen oldják meg és nincs nevezési díj. Ezt a folyamatot azért tartom fontosnak, mert sikerült a rendszeres mozgásba bevonni a nőket, hiszen ezen a téren is egy kicsit hátrányban vannak a másik nemmel szemben.
- Hosszú távon milyen kilátások vannak a rendszer fenntartására? - Az idén már a FEBÖSZ és a Megyei Szabadidősport Szövetség is vállalta a teremkupa támogatását. Perspektivikusan segítséget kaphatunk tőlük a szabadtéri fordulók rendezéséhez is. A közeljövőben kerül sor a Megyei Kézilabda Szövetség, a Megyei Szabadidősport Szövetség és a Délvidék Női Bajnokságban szereplő csapatok képviseletében egy megbeszélésre, ahol reményeink szerint a minden résztvevő számára előnyös jövőt szeretnénk felvázolni.
- A sport oktatása és szervezése mellett, mire jut ideje? - 1995-től egy cikluson át, igazgattam a jelenlegi iskolám. Értékorientált ember vagyok, így a politika nem tudott mit kezdeni velem. A következő ciklusban nem indultam az igazgatói pályázaton. Jelenleg kispályás labdarúgás, öregfiú kézilabda, tenisz és vadászat jelenti a sportot számomra, amikor időm engedi. Vallom az élethosszig tartó tanulás és sportolás létjogosultságát, ami egyben meghatározza a jövőbeni tevékenységeimet is, ha erőm engedi.
Köszönöm szépen a válaszokat, egyben azt kívánom, hogy még hosszú ideig legyen jó erő, egészség a szerteágazó sporttevékenységéhez, a saját és a sportközösségek örömére.
Prókai Károly
Bács-Kun Sport 2002. március 31.