Szemelvények, a fenti címmel megjelent, Bácsalmás sportját bemutató kiadványból © (I.)
Bácsalmás, 2004. szeptember 5. de. 8:59:14
Tartalomjegyzék |
Egyesület |
Labdarúgás |
|
Férfikézilabda[PK1] da |
Női kézilabda |
Iskolai sport |
|
Az első hetven év 1913-1983. |
Az ezredvég sportja 1984-2004. |
||
Nincs itt mese! Győz, a PVSE! |
|||
Az ezredvég sportja címlap
Bácsalmás sporttörténetében jelentős esemény zajlott 1913. június elsején a helyi Ambill Szálló éttermében. Ekkor alakult meg a Bácsalmási Sport Club. (BSC) Ekkor fogadták el az alapszabályt és választották meg a tisztikart is. A 35 tagú elnökség Dr. Kiss József vezetésével látott munkához. A megalakulás időpontjának azonban hivatalosan 1913. május 11-ét tekintik, amikor először lépett pályára a BSC labdarúgó-csapata Baján, pünkösdvasárnap, a Bajai Sport Egyesület ellen.
Fotó: a BSC első labdarúgócsapata: állnak, balról, Ádler Jenő partjelző, Muity, Gerőfy, Szommer, Evetovich, Kocsmár József játékvezető. Középen: Kindla, Spitzer, Balázsovics. Alul: Somoskövi, Nánay Aurél,Kamarás.
Ezredvég sportja címlap
Az alig egyéves évfordulóját ünneplő BSC további fejlődésének megálljt parancsolt négy évre a világháború. A háború befejeztével a bácsalmási sportélet új alapokra helyezését mindenki szükségesnek látta, de ennek időszerűsége ekkor, még nem érett meg. A település szerb megszállás alatt volt.
Ezredvég sportja címlap
Rendkívüli közgyűlésen Mózer István lemondott és Dr. Mérey Jenőt választják elnöknek.
Ezredvég sportja címlap
Az 1927-28-as bajnokságban az őszi mérkőzések alapján már listavezető a BSC és csupán egy pontot veszítettek.
Nézőtér. Ahogy ma már csak a korabeli sajtóból tudhatjuk: „kellemes látványosság a darabka fedett nézőtér, ami előreláthatólag hosszabbra fog nyúlni a sportszerető publikum áldozatvállalásával." S, amit innen láthattak a nézők, az többnyire a következő összeállításban futott ki a pályára és győzték le sorra az ellenfeleiket, majd szerezték meg csoportjukban a bajnoki címet.
Fotó: Bajnokcsapat 1928. Balról: Dörner, Pazár, Petkovics, Hírmann, Vlasics, Horváth, Friedl, Fényes, Lajkó II., Lajkó I., Rákity.
A BSC a bajnokság megnyerése után a Szigetvár csapatával vívott alosztályi döntőt a délnyugati Alszövetség I. osztályába jutásért, oda-visszavágó alapon. Az így lejátszott mérkőzések nem hoztak döntést, harmadik mérkőzésre is sor került.
Eredmények: 1. mérkőzés Bácsalmáson: BSC - Szigetvár 4:3 (2:1) 2. mérkőzés Szigetváron: BSC - Szigetvár 1:2 (1:0) 3. mérkőzés Pécs: BSC - Szigetvár 5:3 (3:1). Dörner sokadszor bizonyította kivételes képességeit. Általános vélemény, hogy komoly nagy csapatban is megállná a helyét. Vezérletével tehát a Délnyugat bajnoka a Bácsalmási SC.
Ezredvég sportja címlap
20 éves a BSC. Pünkösdvasárnap BSC - Kispest 1:6, hétfőn BSC - Kispest 3:3.
Cserkészek. Válogatott csapatot győztek le a bácsalmási labdarúgók Gödöllőn: Bácsalmási Cserkészek - Dánia Cserkész Válogatottja 3:0.
Fotó: Udvardy-strand, a vízisportok fellegvára
Ezredvég sportja címlap
1937-38. évi idény: Bajai Alosztály I. osztályában a MOVE. Wendler Antal a MOVE kapujában. Dörner Ferenc a sokoldalúságát most a hátvédsorban bizonyítja. A csapat a negyedik helyen végez. Említésre méltó a kiemelkedő képességű játékos, Folcz Tóbiás neve, aki ekkor kezdi meg sokra hivatott pályafutását.
Barátságos mérkőzés, 1938. augusztus: MOVE - KISPEST 2:0 (0:0). A 25 éves évfordulóhoz méltó eredményt értek el a labdarúgók.
Fotó: MOVE csapata 1939-1940-ben. Állnak, balról: Száll L., Kovásznay, Grünfelder, Jaszenovics, Temesy, Smikál, Trázer. Alul: Wendler, Dörner, Romácz, Budai. Hátul, takarva: Folcz Tóbiás, dr. Ádámfy.
Ezredvég sportja címlap
Az 1942-43. évi bajnokságban - már refrénszerűen - ismét új csoportban játszanak a MOVE labdarúgói. Az MLSZ illetékesei, ugyanis besorolták a csapatot a Nemzeti Bajnokság III. osztályába. (NB III.)
A 13. kieső helyen végeznek, de az almási csapat kérelmére az NB III-ban maradnak, sőt kérik, hogy új NB III-as beosztást készítsenek, így olyan csoportot hozzanak létre, amelyben csak bácskai csapatok nyernek beosztást. E kérést támogatták az érintett csapatok, és így jött létre az NB III. Bácskai csoportja, ahová a MOVE is besorolást nyert.
1944-45. évi bajnokságból - a Körzeti Bajnokság Alföldi csoportjában - az őszi első forduló mérkőzését leszámítva, több mérkőzést nem láthatott a sport iránt érdeklődő szurkolók serege. Bácsalmáson egyet sem. Ugyanis a csapat Szegeden játszott és e mérkőzés után végetért a bajnokság, ami szinte még el sem kezdődött. A háború szele elérte e tájékot is, így a sport az ismert szomorú események következtében ismét sokadlagos kérdéssé vált.
Emlékük örökké él. Az egyesület életében ismét megálljt parancsolt egy újabb háború, amelyben a bácsalmási sportéletet is veszteség érte. Eddigi ismereteink szerint a II. Világháború áldozatai: Kápolnás (Richter) József, Kovásznay Nándor, Nincsevics Mátyás, Podoba Illés, és az eltűntnek nyilvánított: Fényes Endre, Solti (Smikál) Mihály, Nánay Vilmos. Emlékük örökké él!
A sport szünetel. A régi sportegyesület, megszűnik létezni - természetszerűleg - de milyen ismerősen cseng: miután a háború véget ér, az új megszervezése még nem időszerű. Az egyes sporteseményeken, ha rendeznek is nagy ritkán valamit, Bácsalmás név (4) alatt futnak ki a játékosok a pályára. Bácsalmás társadalma új arculatot ölt, amely nagy befolyással van a sportra is, de nem múlik el nyom nélkül a ki- és betelepítések hatása sem.
Ezredvég sportja címlap
1948-49. évi bajnokságban újra az NB III-ban, a Szeged - Kiskunhalasi csoportban játszik a bácsalmási csapat. 10. helyen végeznek 30 m -11 gy - 10 d - 9 v, 56:53 ga, 32 pont.
Bácsalmási járás. Az 1948-as sport újjászervezése során átalakul a helybeli sportbizottság is. Járási SB: Horváth M. Gombos T., Szántó (Tompa), Kárpáti K. (Kunbaja), Malmos L. Sörös L, (Madaras) (a külön nem jelölt bácsalmási).
Rendőrkapitány irányításával. Végre épül a bácsalmási sportpálya, a műút és a grófi park mellett. A pályát már felszántották és kb. 1000 m3 földet hordanak rá. A munkálatokat a SE lelkes elnöke, Kalász József rendőrkapitány irányítja. Május elsejére a tribün is készen lesz. A munkálatokból tevékenyen kiveszi részét a '48-as bizottság is.
35. születésnap. Az 1948-as év kiemelkedő eseménye volt az ez évi NB I. bajnokának bácsalmási vendégjátéka, június 29-én, Péter-Pál napján.
BÁCSALMÁS SE. - FERENCVÁROS 3:4. A BSE: Harczi - Trázer, Piukovics - Ilkaházi, Horváth III., Petrekanics - Molnár, Ábrahám, Folcz, Severacz, Szántó összeállításban lépett pályára és érte el a tisztességes vereséget. A hazai gólokat Folcz, Severacz és Molnár lőtte.
Fotó: Bácsalmás - Ferencváros mérkőzést hirdető plakát 1948-ból.
Ezredvég sportja címlap
1953. A Bács-Kiskun megyei bajnokság déli csoportjában a Petőfi SK labdarúgói.
1953. augusztus Kiskunhalasi Lokomotív - Petőfi SK. 2:0 bajnoki mérkőzés. „Ha a vendégcsapat Bácsalmás nyer, nagy lépést tesz meg a bajnokság megnyerése felé, ha kikap, akkor rajta kívül további három csapatnak is marad még esélye az első helyre" (Bajai Vörös Lobogó és Építők valamint az ezen a mérkőzésen győztes Lokomotív).
Fotó: Nem a Fortuna kegyeltjei. Labdarúgóink 1953-ból. Álló sor balról: Borsos, Folcz, Csőke, Piukovics, Lévai, Mezei, Jaszenovics. Középen: Böröcz, Horváth. Lent: Petrity, Szénási, Polyák, Severácz, Bédics.
Akkoriban a nézőszám is a nagy tudású csapathoz méltóan alakult, mint például a Bajai Építők elleni rangadón, ahol 2500 szurkoló űzte, hajtotta a csapatot a 3:0-s győzelembe. A csapat a halasi vereség ellenére végül megnyerte a csoportjában a bajnokságot, így jogot szerzett a megyei bajnokság döntőjében szerepelni.
Reménykeltő vereség. 1. mérkőzés, Kecskemét: Kecskeméti Honvéd - Petőfi SK 3:2 (1:0) Petőfi: Harczi - Petrity, Piukovics, Schlarb - Böröcz, Horváth, Aradi, (Dertül), Nincsevics, Folcz, Severacz, Szántó. Góllövő: Severacz 2.
2. mérkőzés, Bácsalmás: Petőfi SK - Kecskeméti Honvéd 2:1. Már 2:0-ra vezetett a hazai csapat, ami biztosította volna már a megyei bajnoki címet és az osztályozón való részvételt, de a Honvéd az utolsó percekben szépített. Így még nem szomorkodtak győzelem után, mint most búslakodtak a játékosok és a lelkes bácsalmási szurkolók. A pontegyenlőség után a gólarány is azonos lett, így a döntést a harmadik mérkőzésnek kellett volna meghozni.
Fortuna nem kedvez. 3. mérkőzés, Kiskunhalas, 2000 (!) néző.
Petőfi SK - Kecskeméti Honvéd 1:1 (0:0). A kecskeméti csapat szerezte meg a vezetést a 46. percben, de az 51. percben Folcz egyenlített. Majd amikor a rendes játékidő véget ért, következett a 2x15 perces hosszabbítás, de gól már nem született. A bajnokság sorsa ezután sorsolással dőlt el a Honvéd javára, s ők vehettek részt az osztályozón, amit később megnyertek és az NB. II-ben játszhattak tovább. A bácsalmásiak az NB II helyett, a megyei bajnokság „A" csoportjában küzdhettek a pontokért. A megyei bajnokság döntőjébe egyébként az alábbi összesített eredménnyel jutottak: 22 m, 17 gy - 2 d - 3 v, 76:22 ga, 36 pont, 1. helyezés. (Bácsalmási Bástya: 13 pont, 10. helyezés)
Ezredvég sportja címlap
Labdarúgás, 1957-58. Bajnoki év. Az NB III Déli csoportjában játszik a Petőfi, Folcz Tóbiás az edző.
1957. ősz:
1. forduló: Megilletődötten játszik a Petőfi Szegeden: Petőfi - Szegedi Építők 2:5
2. forduló: Mindenkinek nehéz ellenfele lesz a Petőfi: Petőfi - Hódmezővásárhelyi Vasas 4:0
3. forduló: Nagyobb arányban is győzhettek volna. 1000 néző Petőfi - Kiskundorozsma 3:2
4. forduló: Nagy küzdelem után győzelem, 1000 néző. Petőfi - Hódmezővásárhelyi Dózsa 2:1
5. forduló: Mindjobban formába lendülnek, 1500 néző. Petőfi - Szentesi Kinizsi 2 :1
6. forduló: Nehezen győztek a jól tömörölő Nagylak ellen Petőfi - Nagylak 3:1
7. forduló: Ötös győzelmi sorozat után Kecskeméten: Petőfi - Kecskeméti TE 1:2.
8. forduló: Nagyobb arányban is győzhettek volna. Petőfi - Kiskunhalasi Kinizsi 1:0.
9. forduló: Gólhelyzetek alapján győzni kellett volna. Petőfi - Szegedi Spartacus 1:1.
10. forduló: Gólzápor Bácsalmáson. Petőfi - Kiskunfélegyházi Honvéd 6:4.
11. forduló: Semmi sem sikerült a Petőfinek. Petőfi - Hódmezővásárhelyi MÁV 0:1.
12. forduló: Jól hajrázott a Bácsalmás. Petőfi - Csongrádi Honvéd 4:1.
13. forduló: Az Építők döntetlent érdemelt volna! Petőfi - Kecskeméti Építők 2:1.
14. forduló: Nagy küzdelem a rangadón! Petőfi - Kiskunfélegyháza Építők 3-2.
15. forduló: Már az elején vesztett a Bácsalmás. Petőfi - Szőregi Rákóczi 0-3.
Elutasított óvás. Ez utóbbi mérkőzést követően a játékvezetői ténykedés és a Szőreg durva, kíméletlen játéka miatt - amit a bíró engedett - a Petőfi SK óvást adott be, de azt elutasították.
Az őszi végeredmény:
1. KTE 9 gy - 4 d - 2 v, 26:10, 22 pont.
2. Petőfi 10 gy - 1 d - 4 v, 34:25, 21 pont.
1958. tavasz
16. forduló Rangadó, kihagyott helyzetekkel. Petőfi - KTE (2000 néző!) 1:0.
17. forduló A bajnokság legnagyobb meglepetése! Petőfi - Nagylak 0:1.
18. forduló Gólképes a csatársor, de a védelem is. Petőfi - Szentesi Kinizsi 5:2.
19. forduló Győzelem Vásárhelyen. Petőfi - Hódmezővásárhelyi Dózsa 2:1.
20. forduló A 20. percben: 0:4! Végül Petőfi - Kiskundorozsma 4:4.
21. forduló Már az első félidőben biztosították: Petőfi - Hódmezővásárhelyi Vasas 4:1.
22. forduló Jó formában, fölényes győzelem. Petőfi - Szegedi Építők 5:2.
23. forduló Gólképesek a Bácsalmásiak. Petőfi - Szőregi Rákóczi 5:0.
24. forduló Nem érdemelt vereséget az Építők Kecskeméten. Petőfi - Építők 1:0.
25. forduló Tartja előnyét a Bácsalmás! Petőfi - Csongrád 2:1.
26. forduló Hiába volt a nagy fölény. Petőfi - Hódmezővásárhelyi MÁV 2:0.
27. forduló Nem sok hiányzott a vereséghez. Petőfi - Kiskunfélegyházi Honvéd 1:1.
28. forduló Győztek, ismét az élre kerültek. Petőfi - Szegedi Spartacus 2:1.
29. forduló Nagy volt a tét. Kiskunhalason, Petőfi - Kinizsi 0:4.
30. forduló Félegyházi Építők, biztosította a Kecskeméti TE bajnokságát Félegyházán! Petőfi - Kiskunfélegyházi Építők 1:2 (0:2).
Nem sikerült. Az 1957-58. évi NB III. Déli csoportjának végeredménye:
1. KTE 18 gy - 9 d - 3 v, 59:21 ga, 45 pont.
2. Petőfi 19 gy - 4 d - 7 v, 69:47 ga, 42 pont.
Fotó: labdarúgók 1958-59-ben. Állnak, balról: Bédics János intéző. Sövény, Vágvölgyi, Bognár, Ternák, Süke, Simity II. Elől: Wachler, Severacz, Szénási, Polyák.
Ezredvég sportja címlap
Sajtóvélemény. 1962. decemberében már az 50 éves sportkörről szólnak az újságok írásai, kiemelve az alapítók, dr. Ádámfi (Szommer) József orvos, dr. Hetényi Miklós törvényszéki tanácselnök, valamint a néhai Nánay Aurél lapkiadó, laptulajdonos érdemeit. Megemlítik: Ilyen „öreg" korral kevés falusi sportegyesület dicsekedhet!
Fotó: Emléktábla, a klubház oldalán
1963. 50 éves az egyesület. A kézilabdások Teleki István és Molnár József vezetésével, tevékeny részvételével felfelé ívelő eredményességgel nyújtanak szórakozást közönségüknek. Bajusz Péter, Németh István, Németh Mihály, Oriold Miklós, Kovács István, Koch János, Borossy András, Mondovics Sándor, Szénási László, Puruczki Péter, Fleckenstein József, Batiz Ferenc alkotta ekkor a játékos keretet.
Ezredvég sportja címlap
A megyei labdarúgó-bajnokságban ismét két csoportban küzdenek a csapatok. Tavasszal a 3. helyen végez a MEDOSZ csapata az alábbi eredménysorral: 17 m, 12 gy - 3 d - 2 v, 48:19 ga, 25 pont. Végeredményben 4. lett. 34 m, 20 gy - 6 d - 8 v, 83:56 ga, 44 ponttal, de a 2 büntető pont levonása nélkül is csak a harmadik lehetett volna a csapat. Az évenként megfogalmazott magasabb osztályba jutástól így is távol állt az együttes.
1973. Kézilabda. A MEDOSZ férfi csapata a megyei L osztályban. Eredmények: Medosz - Dávod 23-31. A bajnoki végeredmény 4. helyezés. 26 m, 11 gy - 2 d - 13 v, 431-440 gk, 24 pont.
Fotó: A kézisek csapata 1973-1974-ben. Álló sor, balról: Becker Ferenc, Szakál Sándor, Dervalics György, Györki Árpád, Snyehola Géza, Szőgyi István, Bajusz Péter, Hutterer Tamás. Alul: Mészáros Illés, Szőke Ferenc, Németh István, Únyi Márton, Susárszki Ferenc.
Ezredvég sportja címlap
Labdarúgás. A MEDOSZ csapatainak néhány jellemző eredménye az 1977-78-as megyei I. osztályú bajnokságból: FAJSZ - MEDOSZ 1:0 (1:0) Bajnoki mérkőzés, Bácsalmáson. MEDOSZ: Géczi - Lengyel, Száhl, Narancsik, Varga, Krisztin, Knetig, (Futó), Kovács, Barcsák, Hegyes, Zsivanov Edző: Locskai Ferenc. Fajsz - MEDOSZ 5:0 (1:0) Bajnoki mérkőzés, Fajszon. MEDOSZ: Géczi - Turcsányi, Lengyel, (Vojnics), Haffner, Páncsity, Futó, Vörös, Böröcz, Hegyes, Zsivanov (Páncsics). Edző: Molnár József. Ősszel: - 3 gy - 4 d -12 v, 19-56 gk, 10 pont, 19. helyezés, végül tavasz: 5 gy - 7 d - 26 v, 33-104 gk = 17 pont, 20. helyezés! A csapat kiesett a területi bajnokság déli csoportjába! Ifjúsági csapat 12. helyen végez, 32 m - 9 gy - 5 d - 18 v, 40-85 gk, 23 pont. Serdülő csapat a megyei bajnokság déli csoportjában a 7. helyen végez 14 m - 4 gy - 1 d - 9 v, 18-50 gk, 9 pont.
Kézilabda 1978. év Megyei I. osztályban a férfi kézilabda-csapat. Eredmény: tavasszal: 5 gy -1 d - 5 v, 207-204 gk, 11 pont, 5. helyezés, végül: 7 gy - 2 d -13 v, 426-484 gk, 15 pont, 9. helyezés!
Megyei Úttörőolimpia. Megyei bajnok: Bácsalmás, - Baranyi Angelika, Szalai Erika. Sarkadi Éva, Báló Mária, Osztis Mária, Ménesi Magdolna, Sárközi Ildikó, Bodrogi Zsuzsanna, Sétáló Tünde, Piry Katalin, Krecsmarek Csilla összeállításban, testnevelő tanár: Teleky Gabriella.
Labdarúgás. Harmadszor is Bácsalmáson maradt a Rákóczi Kupa. Nagypályás torna.
Ezredvég sportja címlap
Labdarúgás. 1983-84, a megyei II. osztály déli csoportjában bajnokságot nyertek a MEDOSZ SE labdarúgói, 26m - 17gy - 5d - 4v, 47-19 gk, 39 pont. Narancsik Máté edző és a játékosok erőfeszítéseit siker koronázta, újra első osztályú mérkőzésekre készülnek Bácsalmáson.
Kézilabda. Az 1984-ben alakult női kézilabda-csapat bajnokságot nyert a megyei II. osztály déli csoportjában, majd osztályozón biztosította indulási jogát a megyei I. osztályban. A gimnázium egykori sikerei után egyesületi szinten is megvetette a lábát a női kézilabdázás Bácsalmáson. Alapító játékosok: Király Mariann, Szilágyi Jutka, Babócsi Mária, Kuthy Éva, Udvardy Tünde, Udvardy Nóra, Hegedűs Ildikó, Patocskai Ibolya, Jágity Zsuzsanna, Varga Marianna, Piukovics Éva, Lukács Zsuzsanna, Engi Erzsébet.
Fotó: Bronzérmes férfi kézilabdások 1982-ben. Állnak, balról: Varga György, Vida János, Prókai Károly, Kerényi Béla, Bajnok Ferenc. Alul: Lipták László, Tóth Sándor, Prókai Csaba, Bencsik Gyula, Borcsik László.
Ezredvég sportja címlap
1988. Október 19-én a Művelődési Központ színháztermében rendeztük meg a Sportegyesület megalakulásának 75 éves jubileumi ünnepségét. Közel kétszáz meghívót küldtünk el azoknak, akik valaha szerepeltek a fekete-fehér színekben. Az ország legkülönbözőbb részeiből is jöttek meghívottak, kifejezve ragaszkodásukat, hűségüket a településhez, a régi játszótársakhoz, az Egyesülethez.
Az ünnepi közgyűlésen emlékeztünk meg a 75 év sikereiről, kudarcairól, örültünk a szép számú résztvevőnek, a régi barátoknak. Emelte a közgyűlés hangulatát, hogy képviseltette magát két megyei egyesület, valamint a Spartak Subotica Jugoszláviából. Mindhárom sportvezető szót kért, jókívánságaikat fejezték ki, emlékzászlót adtak át. A hajósi és a tiszakécskei sportegyesülettel több évtizedes kapcsolatunk van. A közgyűlés után a kiállító terembe mentünk át, ahol dr. Bednárné Kiss Ildikó megnyitó szavai után a vendégek megtekintették a sporttörténeti kiállítást. A kiállító teremben egy bajnoki férfi kézilabda-mérkőzés videofilmét is lejátszották. A kiállításról, a rendezésről igen elismerően nyilatkoztak a vendégkönyvbe írók.
A közös ebéd után a sportpályán emléktáblát avattunk, Folcz Tóbiásnak, egykori kiváló labdarúgónak állítottak emléket volt játékostársai, a csapat szurkolói és a mai Sportegyesület. Avatóbeszédet Borsos Sándor volt egyesületi elnök mondott.
A program egy nemzetközi, barátságos labdarúgó-mérkőzéssel folytatódott, ahol a helyiek mellett a Spartak Subotica csapata mutatta be tudását.
A programsorozat közös vacsorával ért véget, amelyen a szabadkai és bácsalmási sportegyesület vezetői, sportolói vettek részt.
Szinte minden kisebb nagyobb közösség hozzájárult a jubileumi ünnepség megrendezéséhez. Kiemelkedik azonban az ÁFÉSZ, a BAJATEX, a HMK Bácsszőlősi Leányvállalatának segítő támogatása.
Az egész sporttörténeti kiállítás kivitelezése, irányítása Somoskövy Antalné kezében összpontosult, közvetlen segítői Száhl Imre dr. Száhl Imre és a Sportegyesület részéről Zátonyi Sándor, Kerényi Béla voltak. A jubileumi ünnepség szervezői az előbb említett két vezetőségi tag, továbbá Barta Józsefné, Schoblocher József, Bilinovics László, Bizánc Lajos, Halász Mihály, Juhász György, Kovács Ernő, Németh Mihály, Simó István, Varga György, Jágity István, Molnár József, Prókai Károly, Pertics István és Csákány Jácint voltak. Németh István PVSE elnök.
Fotó: 1985-ben megyei bajnokságot, 1989-ben Bácsalmáson a nemzetközi ifjúsági torna első helyezését elhódító kézilabdások. Állnak, balról: Szalai Zoltán, Koncsek Zoltán, Németh Péter, Prókai Károly edző, Róka János, Honti Zoltán, Futó Sándor. Alul: Verbászi Tamás, Demeter Róbert, Tóth Gábor, Csákány Jácint szponzor, Katona Tibor, Ungvári Ferenc, Takács Attila. A képről hiányzik, de az 1985-ös megyei bajnokságot nyert csapatnak tagja volt: Szabó Csaba, Baranyi Flórián, Dörmő Attila, Dörmő Róbert, Szénási Zsolt, Patkó Gábor.
Ezredvég sportja címlap
1993. november 7. Ennyi újságíró az elmúlt 100 évben nem fordult meg Bácsalmáson összesen, mint ezen a napon, amikor a Gyenis Ferenc edző egykori labdarúgói, - a beteg Mesterük megsegítésére rendezett - jótékonysági mérkőzésen léptek pályára a Magyar Újságíró Válogatott ellen. A vendégek csapatában többek között az alábbi tollforgatók kaptak helyet: Német Péter (Magyar Hírlap), Hegyi Iván (Népszabadság), Kiss László (Mai Nap).
A Prókai Anna és Prókai Anett négyéves ikerpár kezdőrúgását követően a SZÚR-csapat vette át a kezdeményezést és az első félidőben Kiss László vezérletével öt gólt rámolt be a hazai kapuba.
A folytatásban már kiegyenlítettebb lett a játék és ekkor, Patocskai Mihály révén a szépítő gólt is sikerült elérni. Így alakult ki a 6-1-es vendéggyőzelem.
A mérkőzés után, a kiadás előtt álló „80 év fekete-fehérben", a BSC alapításának 80. évfordulójára megjelenő könyv hátsó borítóját névjegyükkel látták el a résztvevők, amit Németh Péter az alábbi sorokkal egészített ki:
„Nagy örömmel jöttünk ide, nemcsak azért, mert az újságírók válogatottja mindenhova szívesen megy focizni, hanem azért is, mert itt igaz barátsággal vártak ránk. Sok örömet és sikert, s főként gazdagságot kíván: a magyar újságírók válogatottja a SZÚR-csapat. 1993. november 7."
Fotók: A 80 év fekete-fehérben kiadvány második bővített kiadása lesz, AZ EZREDVÉG SPORTJA 1913-2003. különösen bőterjedelemben az utolsó 20 év és sok-sok illusztrációval, napjainkról, de a múlt század elejéről is.
Ezredvég sportja címlap
1998. június. A sport az a tevékenység, amiben az eredmények nem úgy születnek, hogy na, holnaptól csak győzni fogunk. Bár, valahol mégis elhatározás kérdése. Viszont az eredmények akkor sem egyik napról a másikra születnek futószalagon.
Ezt példázza a Bácsalmási Petőfi VSE serdülő csapatának idén kivívott megyei bajnoki címe is. A csapat a megyei bajnokság Bajai csoportjában már az elmúlt évi bajnokságban is az élen végzett, de a megyei döntőben csak az idén tudtak győzni. Az idén viszont már veretlenül hódították el a bajnoki címet. A sikerhez vezető úton azonban nem 1996-ban indultak el a csapat tagjai. A siker megalapozása 1990-ben kezdődött, amikor Kiss Baranyi Sándor életre hívta a Focisulit Bácsalmáson. Azóta töretlen szorgalommal munkálkodnak edző és a játékosok közösen, hogy egyre több ismeretet elsajátítva a labdarúgás tudományából, a játékosok egyénenként és képzett játékosok, alkotta csapat is egyre jobb teljesítményt érjen el. A nyolc év kitartó munka nem volt hiábavaló, hiszen ebben az ínséges időben ez az eredmény is bizakodással töltheti el a helyi futballbarátokat, hogy a harmadik évezred elején már a felnőtt mezőnyben is megállják a helyüket és a mainál színvonalasabb eredményeket érnek el. Még akkor is, ha többen az utánpótlás korosztályból kikerülve már nem Bácsalmáson találják meg számításukat. A Focisuliban, majd a PVSE kötelékében zajló folyamatos nevelőmunkának köszönhetően talán itthon is marad elég képzett játékos.
Ők húszan A Bajai csoportban kiharcolt bajnoki cím alkalmából a Bajai Labdarúgó Szövetség elnöke Szűcs László nyújtotta át a bajnoki érmeket a játékosoknak Bácsalmáson, a Testvérvárosok Tornája keretében lebonyolított ünnepségen. Berényi Krisztián, Bodrogi Kornél, Erdősi Károly, Farkas Zoltán, Fehér Krisztián, Gyalus Krisztián, Jaszenovics Balázs, Jaszenovics Zoltán, Józsa Norbert, Kubina Krisztián, Pálosi Levente, Párczen Zoltán, Rudics János, Snyehola Ákos, Szabó Balázs, Szemán Attila, Tóth Csaba, Tóth Zsolt, Tubity Predrág, Turcsányi Csaba, Edző: Kiss Baranyi Sándor.
A döntőben. Az alapszakaszban veretlenül kiharcolt első helyezésnek köszönhetően a PVSE serdülő együttese bizakodva indult a Kiskunhalason lebonyolított megyei döntőre. A lendületben lévő PVSE, kiváló játékkal diadalmaskodott, megérdemelten végezett az első helyen.
Bácsalmás - Dusnok 4-2 (2-1)
Elődöntő. PVSE: Bodrogi K. (Jaszenovics Z.) - Jaszenovics B., Tóth Cs., Kubina, Turcsányi, Párczen, Tóth Zs. (Erdősi), Farkas, Szemán (Berényi), Snyehola (Tubity), Fehér (Józsa). Góllövők: Fehér 2, Jaszenovics B., Farkas 1-1.
Döntő. PVSE: Bodrogi K., - Jaszenovics B., Tóth Cs., Kubina, Szemán, Párczen, Berényi (Tubity), Tóth Zs. (Turcsányi), Farkas, Snyehola (Erdősi), Fehér. Góllövő: Berényi Krisztián.
1998. június. Bácsalmáson, a megyei I. osztályban szereplő labdarúgók őszi, zsinórban elszenvedett tizennégy veresége sem kavart akkora vihart a helyi szurkolók körében, mint az utolsó fordulót megelőző bejelentés: a tavaszi sikerek ellenére, az 1997-98-as megyei első osztályú bajnokság utolsó, Hajós elleni mérkőzés lesz Narancsik Máté edző „jutalomjátéka", ugyanis az egyesület megválik (?) tőle.
A szurkolók indulatos megnyilvánulása talán érthető, hiszen Narancsik Máté már harmadszor mondott igent a hívó szóra, hogy a nehéz helyzetbe került, patinás múltú együttes megrekedt szekerét segítsen kihúzni a sárból.
Először az 1983-84-es bajnoki évben az ő irányításával sikerült visszakapaszkodni a megyei I. osztályba, ám az új idényben, a munkájára már nem tartott igényt az akkori sportvezetés.
Másodszor 1987 nyarán, az előzmények ellenére hagyta magát „megdumálni" és ismét vállalta a leszálló ágba került csapat trenírozását. Ám, ez úttal szigorúan egy évet vállalt és sikerült a csapatot benntartani, ami nem sikerült az őt követő edző(k)nek a következő idényben.
Harmadszor, 1997 őszén, a már említett 14 vereség után vette át a mezőny végén tanyázó nullapontos almási csapatot.
Sikerek tavasszal A munkáját különösebben nem kell ecsetelni, hiszen a reménytelen helyzetben lévő együttes megmenekült a kieséstől, és ez mindennél többet elárul. Igaz, a játékosok jó hozzáállása nélkül ez nem sikerülhetett volna. A pályán az utolsó percig nagy akarással küzdöttek, és ami a lényeg: az utolsó tíz percben is volt erő ahhoz, hogy pontot, vagy pontokat érő gólokat érjenek el. Talán nem véletlen, hogy az idei 13 pontszerző mérkőzés zömén, a győztes gól(ok) az utolsó tíz percben esett. Az viszont igaz: nem volt túl taktikázva a játék, de úgy mondják: ezt a játékot pontra játsszák.
A szurkoló nem felejt A szurkoló, pedig nem felejt: volt már Bácsalmáson számtalan „mágus", ám velük sem muzsikált olykor jobban a csapat, sőt amikor a legnagyobb szükség lett volna munkájukra, akkor fordítottak hátat Bácsalmásnak. És akkor itt van a „mi kutyánk kölyke" - vallják a helyi szurkolók, aki ráadásul sikerre vezette csapatát, ennek ellenére nem tartanak igényt a munkájára. A tavasszal ismét szaporodó bácsalmási szurkolók értetlenül állnak az esemény előtt. A közmondás úgy szól: három a magyar igazság. Nos, Narancsik Máté esetében ezt a mondást kérdőjelezik meg a szurkolók.
Fotó: NB II-es kézilabdás lányok 1997. őszén. Állnak, balról: Lukács Zsuzsanna, Marián Katalin, Tóth Szilvia, Tóth Zsuzsanna, Giszinger Andrea, Borics Szilvia. Alul: Patocskai Ilona, Patocskai Ibolya, Fischer Renáta, Neupert Szilvia, Prókai Anna, Prókai Anett.
Ezredvég sportja címlap