A kézilabdajáték sportértéke

Út, a Nemzeti Bajnokságig

Az ezredvég sportja címlap

91 éve történt /1913.

Bácsalmás sporttörténetében jelentős esemény zajlott 1913. június elsején a helyi Ambill Szálló éttermében. Ekkor alakult meg a Bácsalmási Sport Club. (BSC) Ekkor fogadták el az alapszabályt és választották meg a tisztikart is. A 35 tagú elnökség Dr. Kiss József vezeté­sével látott munkához. A megalakulás időpontjának azonban hivatalosan 1913. május 11-ét tekintik, amikor először lé­pett pályára a BSC labdarúgó-csapata Baján, pünkösdvasárnap, a Bajai Sport Egyesület ellen.

Fotó: a BSC első labdarúgócsapata: állnak, balról, Ádler Jenő partjelző, Muity, Gerőfy, Szommer, Evetovich, Kocsmár József játékvezető. Középen: Kindla, Spitzer, Balázsovics. Alul: Somoskövi, Nánay Aurél, Kamarás.

Ezredvég sportja címlap

...........

Az idén történt /2004.

Zápor, gólzápor, bajnoki cím

Borota - Bácsalmás 0-8 (0-3)

2004. május 16., Borota, 250 néző. Vezette: Rácz Béla, Harsányi Gábor, Süveggyártó Attila - kiválóan.

Borota: Horváth (Kiss) - Kolompár, Busa, Ráczkopf, Páncsics, Varga Z. (Ilcsik), Varga L., Tényi, Bburai, Hornyák, Végh (Safcsik).

Bácsalmás: Zsemberi - Varga, Sáfár, Kálmán, Szem (Ámann), Juhász (Józsa), Majoros (Szabó), Rudics, Kővári (Nincsevics), Mándity (Schneider), Gyenizse. Edző: Narancsik Máté.

A Gara elleni mérkőzés hangulatával, nagy győzni akarással érkezett a PVSE csapata Borotára, no meg körülbelül 150 bácsalmási szurkolóval. Ez utóbbira, jó néhány éve nem volt példa. A PVSE előtt egyetlen cél lebegett: a bajnoki címhez vezető győzelem kiharcolása, azaz a három pont megszerzése. A PVSE gárdája az első félidőben, az esőáztatta pályán is nagy fölénybe került már, amely során a labdarúgás sava-borsa, a gól is főszerepet kapott.

Szép volt fiúk!

10. perc: Szem Róbert 20 méterről megeresztett lövése után a labda egy védőről levágódott, pontosan Majoros Zsolt elé, aki nem hibázott: 0-1.

19. perc: Egy szöglet utáni kavarodás közben Sáfár Csaba kotorta a kapuba a labdát: 0-2.

31. perc: Gyenizse Balázs a teljes borotai védelmet kicselezte, majd a kapust is elfektetve gurította a játékszert a kapuba: 0-3.

A második félidőben sem kellett sokáig várakozni a PVSE góljaira, sőt az időközben alábbhagyó esőt, gólzápor váltotta fel.

58. perc: Formás támadás végén Kővári Ákos balról, 18 méterről a kapu bal felső sarkába zúdította a labdát: 0-4.

64. perc: baloldalon Rudics János egyéni játékkal átjátszva a védelmet meg sem állt az alapvonalig, majd a kapu felé vette az irányt és az ötös sarkáról a jobb alsó sarokba lőtte a labdát: 0-5.

70. perc: Juhász Róbert futott el a jobb oldalon, majd a tizenhatos sarkáról, elemi erővel meglőtt labdája pókhálózta ki a jobb felső sarkot: 0-6.

74. perc. Rudics Jani ismételt. Egy előre ívelt labdával kilépett a védők közül, majd 8 méterről a már tehetetlen kapus mellett a hálóba helyezte: 0-7.

80. perc: Baloldalról Schneider István próbálta bevenni a borotai kaput ám ez neki nem sikerült. A labda kipattant a kapusról Ámann Krisztián elé, aki egy rátámadó védőt, majd a kapust is kicselezve a kapuba helyezte a labdát: 0-8.

A nagy akarással játszó, és látványos játékot bemutató PVSE gárdája ilyen különbséggel is megérdemelte a győzelmet, amelynek köszönhetően, ha az utolsó fordulóban is, de a mezőny élére ugrott. Ez, azt jelenti, hogy a 2004-2005-ös bajnoki évben a megyei II. osztályban szerepelhet Bácsalmás csapata. Bár az utolsó fordulókat megelőzően adódtak gyengébb teljesítményei a bajnokcsapatnak, a bajnokság hajrájára összeállt az a csapat, amely a magasabb osztályban is megállja majd a helyét.

A megyei III. osztály bajnoka tehát Bácsalmás, Petőfi VSE. 20 mérkőzésen, 15 győzelem, 4 döntetlen, 1 vereség, 58-15-ös gólkülönbség, 49 pont, 82 %-os teljesítmény. Hamarosan, a bajnoki szereplés értékelésével is jelentkezünk.

Csatlakozunk!

Feladó: Gálfi Imre (frbacsa@axelero.hu)

Címzett: Prókai Károly (prokai_k@freemail.hu)

Dátum: 2004. május 17. 9:51

Tárgy: gratuláció

Tisztelt Prókai Úr!

A kunbajai sportegyesület valamennyi versenyzője, vezetője nevében gratulálunk a bácsalmási labdarúgó csapat bajnoki címéhez.

Bízunk abban, hogy az elkövetkezendő bajnoki évben ismét színvonalas, sportszerű mérkőzéseket játszunk majd.

Továbbiakban jó pihenést, majd a felkészülési időszakban jó munkát kívánok.

Kérlek, tolmácsold jókívánságainkat az érintettek felé. Az Elnök Úrnak mielőbbi gyógyulást kívánunk.

Sporttársi üdvözlettel:

Gálfi Imre, a Kunbaja SE. nevében

Mennyiség helyett, minőség! Egyelőre.

Baján, május 20-án rendezték meg atlétikában az általános iskolások alapfokú bajnokságát a III., és IV. korcsoportban. Bácsalmásról, a Vörösmarty Mihály Általános Iskola maréknyi, de annál ügyesebb lányok és fiúk alkotta csapata képviselte városunkat, igen szép eredménnyel, és ez egy kis szerencsével még szebbre is sikeredhetett volna. Abban viszont biztos vagyok: ha az atlétikai képzés is szélesebb alapokon nyugodna, a fiúk táborában is több siker születhetett volna.

Azonban, a Huttererné Engi Erzsébet által jól felkészített csapatból, így is a megyei döntőbe jutott, a III. korcsoportból Rákos Zoltán, a IV. korcsoportos lányok közül Prókai Anett, Parányi Renáta, valamint a kislabdahjítás csapat - Prókai Anett, Prókai Anna, Parányi Renáta, Ritz Anita, Malesevics Lili összeállításban.

Eredmények:

Leány IV. korcsoport:

Kislabdahajítás, egyéni: 1. Prókai Anett 47,30 m, 3. Prókai Anna 42,90 m.

Csapat: 1. Vörösmarty Mihály Általános Iskola (Prókai Anett, Prókai Anna, Parányi Renáta, Ritz Anita, Malesevics Lili összeállításban) 34,70 méteres átlaggal.

Távolugrás, egyéni: 2. Parányi Renáta 457 cm, 3. Ritz Anita 452 cm.

Csapat: 2. Vörösmarty Mihály Általános Iskola (Prókai Anett, Prókai Anna, Parányi Renáta, Kúti Luca, Ritz Anita) 431 centiméteres átlag.

4*100 méteres váltófutás: 2. Vörösmarty Mihály Általános Iskola (Prókai Anett, Kúti Luca, Parányi Renáta, Ritz Anita)

Fiú III. korcsoport:

Távolugrás, egyéni: 1. Rákos Zoltán 463 cm.

Csapat: 3. Vörösmarty Általános Iskola (Rákos Zoltán, Mezei Zsolt, Miklós Andor, Matheisz Roland, Kúti Áron).

Bár szívük szerint több számban is elindultak volna a jó kondiban lévő almási diákok, ám a kiírás szerint, csak két versenyszámban rajtolhattak. A megyei bajnokságra továbbjutóknak - egyéniben az első kettő, csapatban az első - további jó felkészülést, sikeres versenyeket kívánunk. Persze sportolni, a bajnoki cím nélkül is jó dolog.

Két arany, egy-egy ezüst és bronz

Kiskunfélegyházán, 2004. június 2-án rendezték meg a megyei alapfokú bajnokságokat atlétika és labdarúgó sportágakban. Bácsalmást a Vörösmarty Mihály Általános Iskola diákjai képviselték, szép eredményekkel.

Atlétika: IV. korcsoport, távolugrás, egyéni: 1. Parányi Renáta. Leány kislabdahajítás, egyéni: 2. Prókai Anett. Csapatban: 3. Vörösmarty Mihály Általános Iskola, Prókai Anett, Prókai Anna, Parányi Renáta, Malesevics Lili, Zoboki Zita összeállításban A fiúk III. korcsoportjában Rákos Zoltán derekasan küzdött, ám ezúttal nem sikerült a dobogóra „ugrania". Felkészítő tanár: Huttererné Engi Erzsébet.

Leány labdarúgás: a dobogón Jánoshalma és Bugac együttesét megelőzve megyei bajnok, a Vörösmarty Mihály Általános Iskola, Zoboki Zita - Prókai Anna, Kőhegyi Kitti, Prókai Anett, Malesevics Lili, Parányi Renáta. Csere: Dertül Regina, Fehér Renáta összeállításban. Felkészítő tanár: Pálmai Zoltán.

Hazai sikerek a Rákóczi Kupán

A Rákóczi Úti Általános Iskola, 2004. május 14-én, rendezte meg az iskola névadójáról elnevezett, ma már hagyományos Rákóczi Kupát, a PVSE sporttelepén. A résztvevő nyolc csapat három település, öt iskoláját képviselte. A lányok kézilabdában, a fiúk labdarúgásban mérték össze erejüket, a hovatovább tizedik alkalommal kiírt Rákóczi Kupa elhódításáért. Németh István a rendező iskola igazgatója köszöntötte a megjelenteket és kívánt sportszerű küzdelmet a csapatoknak.

A frissen nyírt füves pályán a három hazai csapat mellett, Jánoshalma lépett pályára Koch Endre játékvezetésével. A Bácsalmási Hunyadi János Gimnázium hatosztályos tagozata messze kiemelkedett a mezőnyből, ugyanakkor a rendezők nagyon udvariasnak bizonyultak, maguk elé „engedték" a mezőnyt.

Végeredmény:

1. Bácsalmás, Hunyadi János Gimnázium
  2. Bácsalmás, Vörösmarty Általános Iskola
  3. Jánoshalma, Hunyadi János Általános Iskola
  4. Bácsalmás, Rákóczi Úti Általános Iskola

A leány kézilabdában Bácsalmás, - két csapattal - továbbá Hercegszántó és Jánoshalma részvételével éles küzdelmek zajlottak Osztrogonácz János és Prókai Károly játékvezetésével. A sorsolás szeszélye folytán az utolsó mérkőzésre maradt a döntés, amelyen a Rákóczi és a Vörösmarty csapatai léptek pályára. A mérkőzés nagy részében a Vörösmarty iskola vezetett, a rendezők többször csak egyenlíteni tudtak. A hajrá perceiben aztán lesérült Prókai Anett, a Vörösmarty „motorja" és nélküle végül is a Rákóczi birtokába került a vándorserleg.

1. Bácsalmás, Rákóczi Úti Általános Iskola
  3. Hercegszántó, Horvát nyelvű Általános Iskola
  4. Jánoshalma, Hunyadi János Általános Iskola

A torna végén Német István a rendező iskola nevében megköszönte a csapatok sportszerű küzdelmét, majd a vándorserlegek átadását követően, a legjobb egyéni teljesítményt, nyújtó játékosokat különdíjjal jutalmazták. Labdarúgásban a legjobb kapusnak Prikidánovics Tamás (Bácsalmás, Vörösmarty), a legjobb játékosnak Molos Roland (Jánoshalma), a legjobb góllövőnek Horváth Zoltán és Prikidánovics Milán (Bácsalmás, Hunyadi János Gimnázium) bizonyult. A leány kézilabdában felajánlott különdíjakat, a legjobb kapus Gyenis Anikó (Jánoshalma), a legjobb játékos Szőke Anikó (Bácsalmás, Rákóczi), és a legjobb góllövő, a 30 gólos Prókai Anett (Bácsalmás, Vörösmarty) kapta.

A legjobb góllövő kézilabda-játékos Prókai Anett (balról az első), jobbról Prikidánovics Milán az egyik legjobb góllövő labdarúgásban.

Rákóczi Úti Iskola udvarias labdarúgói (balról) és a kupagyőztes kézilabdás lányok.

Német István igazgató köszöntötte a játékosokat, majd búcsúzott...

A jánoshalmi focisták csinálták a fesztivált...

A BÁCS-KUN SPORT legközelebb, a csapatok éves teljesítményének értékelésével jelentkezik. További témák: felkészülések, a 2004-2005-ös bajnoki évre, kitűzött célok, tervek a csapatoknál. Az itt megjelent írások és fotók, a www.bacsalmas.hu weboldalon is megtalálhatók.

Tudják: Bácsalmás a Felsőbácska kapuja! Csak az a baj, hogy nem Kovács Péter őrzi.

Bács-Kun Sport

Bácsalmás, 2004. június 10.

Az álmok valóra váltak

A BÁCS-KUN SPORT idei harmadik száma a Bácsalmási Petőfi VSE sportolóinak elmúlt bajnoki évben elért teljesítményét, ezek értékelését teszi közzé. Sikereket, amelyek hatásaként, talán még szélesebb alapokra lehet helyezni a város sportéletét. Az a napjainkban igencsak vékonyra olvadt réteg, „vastagodhat" ismét, amelyből a PVSE csapatainak az utánpótlása is kikerülhet, az elkövetkező évtizedben, sőt évtizedekben. Így aztán az egyesület labdarúgói talán ismét bejárthatják az elődök által egyszer már megtett utat, vagy a kézilabda csapatok egy-egy kiugró sikere talán tartósabbnak bizonyúl, mint az elmúlt években, évtizedekben történt. Ez utóbbihoz persze nagy segítség lenne egy sportcsarnok, de úgye ez, mint mondják, szóba sem jöhet a város mai anyagii helyzetében.

A kézilabdások elmúlt évi teljesítményét a szakosztály vezetője Osztrogonácz János veszi górcső alá. Azt a teljesítményt, amely a férfiak mezőnyében, a Bácsalmáson példa nélküli sikert hozta. A női felnőtt és az ifjúsági fiúk után a felnőtt férfiegyüttes is bajnoki címet ért el a Bács-Kiskun megyei bajnokságban és ma már kettőzött erővel készülnek az NB II-re, mert azzal tisztában vannak: ezt könnyebb volt elérni, mint ott, megkapaszkodni.

Az ínséges idők után a PVSE labdarúgói ismét elindultak az elődök, az egykori BSC sikereihez vezető úton. Az alapbajnokságban idén kivívott bajnoki címük azt jelenti, hogy a 2004-2005-ös bajnoki évben ismét szélesebbre tárul a világ, a megyei második osztályban szerepelhetnek. Igaz, a többszörös sikeredző, mondhatnánk „válságmenedzser" Narancsik Máté nélkül. A jövőben, az új játékos-edző, a Bácsalmáson ugyancsak nem ismeretlen, Kővári Péter irányítja a csapatot. Az új összetételű csapatról, a célkitűzésekről a szakvezetők nyilatkoznak.

Bajnokcsapat

Történelmet írtak, a PVSE férfi kézilabdásai a 2003-2004-es bajnoki évben. Bár a megyei kispályás kézilabda bajnokság fennállása alatt többször is volt esély a magasabb osztályba kerülésre, ez csak az idén sikerült. A PVSE, ma már a Nemzeti Bajnokság II. osztályára készül. A száz százalékos őszi szezont követő tavaszi idényt Osztrogonácz János szakosztályvezető értékeli.

- A pontveszteség nélkül  lezajlott őszi idény után egyértelmű lett a csapat célkitűzése: ez pedig már a bajnoki cím elhódítását jelentette. Ez nem tűnt egyszerű feladatnak, mivel hozni kellett a papírforma mérkőzéseket, és az összes rangadóra idegenben került sor.

A játékosok nagy elszántsággal, készültek a tavaszi mérkőzések sikeres megvívására. Bár a folytatásban nem sikerült az őszi száz százalékos teljesítményünket megismételni, az idény végén bajnokcsapatként vonulhattunk le a pályáról.

Az első mérkőzésen, Kecskeméten magabiztos játékkal győztük le, a hazai pályán mindig jó teljesítményt nyújtó Mistrál együttesét. Ezt követően, megnyertük a három „gyengébbnek" ítélt ellenféllel szembeni mérkőzésünket is (Dunaújváros, Csávoly, Rácalmás). Az ötödik fordulóban következett az első igazi nagy feladat. Győzni kellett Dávodon. Ott, ahol az elmúlt tíz évben még soha nem sikerült. Most a győzni akarás erősebb volt, mint az ellenfelünk és a PVSE birtokába került a nagyon értékes két pont. Itt már mindenki tudta: a három hátralévő mérkőzés egyikén, ha nyerünk, bajnokok leszünk. A folytatásban Soltvadkertre látogattunk. Az első félidőben szenzációsan játszott a csapat és kilencgólos előnnyel kezdtük a második játékrészt. Ekkor, sajnos két meghatározó játékosunk is megsérült, továbbá a legjobb góllövőnket szoros emberfogással, teljesen kikapcsolták a játékból és ezeknek is köszönhetően, egygólos vereséget szenvedtünk. Ezzel elvesztettük a veretlenségünket, de nem, a bajnoki címet.

A nagy nap az utolsó előtti fordulóban következett, amikor hazai pályán fogadtuk Kiskunfélegyháza együttesét. A hatalmas nézősereg előtt, ha ideges, és kapkodó játékkal is, de magabiztos hazai siker született. Ez azt jelentette, hogy az utolsó mérkőzés eredményétől függetlenül, már bajnok a PVSE. Ezt a közönség, a mérkőzést követően, nagy tapsviharral hálálta meg, a pezsgőfürdőben úszó játékosoknak. Az utolsó, számunkra már tét nélküli fordulóban, bár kikaptunk, a mérkőzést követően mégis büszkén vehettük át a bajnoki aranyat.