PRO-SPORT

Bács-Kun Sport - Bácsalmás, Kunbaja és környéke sportja - folytatás: 2011./XVI. évfolyam Labdarúgás, Kézilabda, Asztalitenisz, Cselgáncs, Diáksport, BSC 1913-2013.

BKS424.htm

Mennyivel kellemesebb lenne leírni: A PVSE csak rosszabb gólkülönbségének köszönheti, hogy lecsúszott a dobogóról. A PVSE miután 1990-ben felkerült a megyei első osztályba, egy-két bajnoki év kivételével, azzal szórakoztatta a szurkolóit, ennek következtében egyre kevesebb helyi lakost, hogy szinte mindig súrolta a lécet, a kiesést jelentő helyezést.

Újoncok lendületben Az 1990-91-es bajnoki évben 10. helyen végzett a Szőcs Lázár irányította gárda. Ebben az évben komoly csapatépítés fejeződött be, amivel már joggal számított mindenki valami veretesebb eredményre a következő bajnoki évben, de nem ez következett.

Az 1991-92-es bajnoki évben Szőcs Lázár távozott, a szakmai munkát Horváth Ferenc játékos-edzőként végezte. A remélt előrelépéssel szemben a 14. helyen végzett a PVSE.

Viszmeggel az ötödik helyért Az 1992-93-as bajnoki évben Viszmeg István kapta meg az edzői posztot. A hároméves ciklus végére kellett volna ütőképes csapatot összekovácsolnia. Az első évben 12. helyen kötött ki a PVSE.

Az 1993-94-es bajnoki évben sokáig úgy tűnt, hogy ez a bajnoki év meghozta az igazi áttörést, hiszen a tavaszi 4. fordulóig a PVSE harcban volt az 5. helyezésért. Ekkor azonban a Kunbaján megfogalmazódott álmok több játékost a szomszédvár együttesébe sodort, szertefoszlatva az almási ötödik helyezés lehetőségét.

Ónodyval a bajnoki címért Az 1994-95-ös bajnoki évben a szerződésbontás után Viszmegtől Ónody Tamás vette át a marsallbotot. Újabb hároméves program keretében zajlik a csapatépítés. A PVSE már az első évben szárnyra kapott. A bajnokság 18. fordulójában még két pont választotta el a listavezető Lajosmizsétől, majd jött az összeomlás, de még így is a 8. helyezés. Ezt követően Ónody több játékossal együtt Mélykútra távozott.

Kiss Baranyi Sándor először Az 1995-96-os bajnoki évben végre ismét helyi edzőre bízták a csapatot. Az őszi fordulók közepéig Kiss Baranyi Sándor irányításával ment is minden a maga útján, ám az őszi szezon második felében már semmi sem sikerült. A tavaszi fordulókra a felkészülést Kiss Baranyi edző és a csapat kezdte, majd Szőcs Lázár, időközben Kunbajára szerződött edzőtől kaptak szaktanácsot, hogy a PVSE javítson valamit a nem túl rózsás helyzetén. A tavaszi 5. fordulóban aztán Kiss Baranyi edző elkövetett egy "hibát". Az 1999-ben megyei ifjúsági bajnoki címet nyert csapat magvát jelentő gyerekekkel elment Olaszországba, egy nemzetközi tornára. Sokan, sok féle képen mondják, ám az tény: mire visszaérkeztek, már nem Ő volt a csapat edzője. Az időközben Kunbaján nem kívánatos személlyé nyilvánított Szőcs kezébe került az irányítás, ám a kiesést így is alig kerülte el a csapat.

Az 1996-97-es bajnoki évben is Szőcs maradt az edző, ám a kieséstől most a szövetség mentette meg a PVSE csapatát (is): tizenhatról, tizennyolcra emelte a megyei első osztály létszámát.

Narancsik Máté harmadszor Az 1997-98-as bajnoki évet Szőcs kezdte, tíz mérkőzéssel, de néhány forduló edző nélküli átmenettel, tizennégy mérkőzésen elszenvedett ugyanennyi vereséget követően Narancsik Máté kezébe került az irányítás. Az őszi három mérkőzésen két döntetlennel megszerzett 2 pontot, tavasszal további 25 ponttal kiegészítve sikerült megmenekülni a megyei második osztálytól. Narancsik Máté érdemeinek kisebbítése nélkül, az új elnökség mégis megvált tőle.

Kiss Baranyi Sándor másodszor, majd Narancsik Máté negyedszer Az 1998-99-es bajnoki évben a szebb jövő érdekében ismét Kiss Baranyi Sándor veszi át a felnőtt csapatot és megmarad az ifjúsági együttesnél is. A felnőtt együttes, amely tavaly tavasszal 25 pontot gyűjtött, a szinte változatlan, vagy még annál erősebb játékos-állománnyal, nem tudta megismételni az idényenkénti 25 pontot. Különösen ősszel gyengélkedett a csapat, amikor csupán 12, valójában 15 pont volt a termés. Tavasszal aztán ismét jött, Narancsik. Máté és a 22 pont, ami valójában lehetett volna 25 is, ám Kunszentmiklós visszalépett a tavaszi idénytől.

A PVSE labdarúgó együttese 1996. őszén.

Álló sor, balról: Borcsik Gábor, Martinovics Szabolcs, Kovács Attila, Káli Lajos, Száhl Imre, Kővári Ákos. Alul, balról: Takács Tamás, Szőcs Gábor, Mirko Popov, Török Lajos, Palla Zoltán, Szőke István.

Ez a csapat sem volt rossz, csak rövid ideig voltak együtt. Az 1996-os ősz utolsó hét mérkőzésen. Mérlegük: 3 győzelem, 3 döntetlen, 1 vereség, 14-9-es gólkülönbség. Az előző 8 fordulóban mindössze 1 pont volt a termés...

1998. őszén zord idő járt a PVSE csapatára...

A képen éppen Kunbaján fáztak meg a fiúk: Álló sor, balról: Snyehola Ákos, Hebők Antal, Kővári Péter, Kővári Ákos, Tóth Csaba, Páhor Zsolt, Bailo Amadu, Kovács Imre, Futó Sándor, Balla Csaba. Alul, balról: Köves Tamás, Kiss Baranyi Csaba, Schneider István, Szőke István, Bodrogi Kornél, Majoros Zsolt.

Bár ősszel az idegenbeli mérlege jobb volt, mint a hazai, Kunbaján mégis vereséget szenvedett a PVSE. Kunbaja - Bácsalmás 2-1.

A PVSE felnőtt labdarúgói 1999. Június 27-én.

Bácsalmáson a 2-0-s hazai győzelemmel zárult Kunbaja elleni mérkőzés után. Álló sor, balról: Váits Zoltán, Futó Sándor, Kővári Ákos, Kiss Baranyi Sándor, Narancsik Máté, Balla Csaba, Kővári Péter, Hangya László. Alul, balról: Bodrogi Kornél, Páhor Zsolt, Török László, Barna Jenő, Kovács Imre, Szőke István, Tóth Csaba.  Az, hogy közülük ki lép pályára az 1999/2000-es bajnokságban, most július 21-én, még nem lehet tudni, de már sejthető! Bács-Kun Sport 1

Nincs itt mese! Győz, a PVSE!!!

Megyei I.: 13. Bácsalmás, 33, 11, 4, 18, 39-56, 37 pont, 37 %

A bőség zavarában Az 1998-99. évi megyei I. osztályú bajnokság 33 mérkőzésén a PVSE csapatában 31 játékos lépett pályára. A 31 játékosból pontosan egy csapatra való, azaz 11 ifjúsági korú. Ősszel 22 (6), tavasszal 25 (9) játékos szerepelt a bajnoki mérkőzéseken. A bajnokságot Kiss Baranyi Sándor edzővel kezdte a PVSE, majd a tavaszi folytatásban csatlakozott hozzá Narancsik Máté.

A játékosok közül a bajnokság előtt távozott Káli Lajos Hajósra. Az első bajnoki mérkőzés után leállt, majd Kunbajára igazolt a kapus Takács Tamás. Szigeti Tamás, Mohácsi Attila  és Majoros Zsolt a téli szünetben leállt. A tavaszi első fordulót követően az alighogy visszaigazolt Varga János kapus is leállt. A tavaszi idény közben szállt ki a játékból Száhl Imre. Sérülése miatt egy percet sem szerepelt tavasszal Köves Tamás.

A távozókhoz hasonlóan nagy volt az érkező játékosok száma is. A bajnokság előtt érkezett Kővári Péter és Kecelről Kovács Imre. A téli szünetben került visszaigazolásra Barna Jenő és Varga János Kunbajáról. Bajáról jött Bácsalmásra Hangya László a csatár.

37

A bajnokság során a fentieknek megfelelően alakultak az eredmények is. A PVSE teljesítménye az 1998-99. évi megyei bajnokságban lejátszott mérkőzések eredményei alapján. (Az összesített eredményben a Kunszentmiklós elleni 2-0-s győzelem is szerepel.)

29

Hogy festett az őszi produkció a számok tükrében? A játékos-állomány az alábbiaknál szebb eredménysort is teljesíthetett volna. Pechére a PVSE teljesítményéből a Kunszentmiklós visszalépése miatt egy győzelmet törölt a szövetség. Az alábbi táblázat azonban tartalmazza ezt a győzelmet is.

46

No és a tavasszal mutatott játék? Ha a visszalépett, ezért elmaradt Kunszentmiklós elleni mérkőzésen elért esteleges győzelmet is beszámítjuk, akkor az 1998. tavaszán begyűjtött pontok számát kapjuk, azaz 25 pontot.

44

Az előbb említett, nem túl dicséretes teljesítményt mi is eredményezte? Talán a hazai pályán nyújtott eredménytelenség? Általában nem igaz a felvetés, de 1998. őszére igen!

71

A PVSE teljesítménye hazai pályán 1999. tavaszán: A Kunszentmiklós ellen esetlegesen megnyert pontokkal a teljesítmény 75 % is lehetett volna.

31

Vagy a mélyrepülés az idegenben lejátszott mérkőzéseken nyújtott teljesítménynek köszönhető?

Az őszi vendégszereplések végeredménye.

A visszalépett Kunszentmiklós elleni 2-0-s PVSE győzelem is szerepel a táblázatban.

A tavaszi idegenben lejátszott mérkőzések összesített eredménye:

Amint a fenti táblázatokból kiderül, az előző bajnoki évnél jobb teljesítményt nyújtott a PVSE az 1998-99. évi bajnokságban, de ezzel együtt az idén is a kiesés elékerüléséért küzdött.

Miért? Mert az őszi fordulókban messze elmaradt a tavasszal nyújtott teljesítménytől.

Ez, hogyan történt? A hazai pályán ősszel lejátszott mérkőzések mérlege jelentősen rosszabb a tavaszinál. Tavasszal, kettővel kevesebb mérkőzésen 9 ponttal több került a PVSE birtokába, ekkor 71 %-os kiváló teljesítményt ért el.

A védőjáték minden nézőpontból elfogadható, sőt a tavasszal még javult is, ha a bekapott gólok számát nézzük. Az idegenben lejátszott mérkőzéseken nem sokat változott a helyzet, viszont a Bácsalmáson lejátszott mérkőzéseken óriási a javulás. Ősszel 17, tavasszal csak 6 alkalommal zörrent meg Szőke hálója.

A lőtt gólok tekintetében van még mit javulni, mert összességében azt is mondhatnánk, hogy nem az 56 kapott gól sok - bár az is -, hanem a 39 PVSE által elért gól a kevés. Bács-Kun Sport 1

A kiállítások száma pontokban mérhető

Első forduló: két kiállítás, két gól - dráma négy percben Bátya - Bácsalmás 2-0 (0-0) A rengeteg kidolgozott gólhelyzetből egyet sem tudott értékesíteni a vendég PVSE. Az utolsó 4 percben aztán két játékosa is a kiállítás sorsára jutott. Egy-egy kiállítást pedig egy-egy hazai gól követett. A remélt győzelem, majd a pontszerzés is elmaradt. Elvesztett pont: 3!

Harmadik forduló: 1 szép és 3 csúnya Bácsalmás - Dusnok 1-3 (1-1). A rengeteg kidolgozott gólhelyzetből csak egyet sikerült értékesíteni. Majd az 55. Percben jött a kiállítás, 1-1-es állásnál. A 62. és a 87. percben pedig a vendégek két gólja. Elvesztett pont: 3!

Ötödik forduló: kiállítással együtt is Bácsalmás - Tiszaalpár 2-1 (0-0) A PVSE 2-1-es vezetése után a 88. percben felesleges, reklamálással begyűjtött, második sárga lap miatt került hátrányba a PVSE, ám ennek ellenére sikerült a három pontot megőrizni.

Hetedik forduló: A kiállítások száma pontokban mérhető Bácsalmás - Izsák 1-2 (1-0) A PVSE biztosan vezetett majd egy egyéni hiba után egyenlített az Izsák együttese a 60. percben. A gólszerző ellen akció után elkövetett szabálytalanság miatt a PVSE védőjét kiállította a játékvezető. Az egyenlítés, majd kiállítás után pedig a 86. Percben az Izsák büntetőből megszerzi a győztes gólt is. A PVSE erejéből az egyenlítésre már nem futja, ám egy újabb kiállításnak köszönhetően már esély sem maradt erre. Elvesztett pont: 3! (Több mérkőzést lehetne még idézni, ahol nem a sportszerűségről, a jó csapatszellemről tett tanúbizonyságot a csapat.)

Az Izsák elleni győzelemmel és a botladozások ellenére a PVSE az 5. helyre léphetett volna előre! A fegyelmezettebb játék, és a gólhelyzetek jobb kihasználása talán a 7 kiállítást és a 9 pont elvesztését is elkerülhetővé tette volna, ám a folytatásban bár javult a fegyelem, az eredményességről ez nem mondható el.

Az „öngól", két találattal a gólkirályok mögött!

10/ A PVSE házi gólkirálya 5-5 góllal társbérletben Balla Csaba és Váits Zoltán.

12/ A második helyen végzett a 4-4 gólos Snyehola Balázs, Kovács Imre, Hangya László trió.

9/ Harmadik helyen végzett az öngólokkal holtversenyben Barna Jenő és Kővári Péter 3-3 góllal.

8/ A további nyolc gólon heten osztoznak. Köztük az ifjúsági korú Tóth Csaba 2, Köves Tamás, Páhor Zsolt, Körmöczi Roland valamint a felnőttek közül Száhl Imre, Schneider István és Szőke István a kapus.

A legjobb góllövőnek mégsem az élen állók tekinthetők, hiszen az ellenfél kapuja előtt eltöltött időt alapul véve Szőke Istváné a pálma. Ő 10 percet játszott a csatársor tengelyében és egy fejesgóllal mutatkozott be. Szöszi lehet, hogy 25 évig rossz poszton lépett pályára hétről-hétre?

Balla Csaba esete sem mindennapos, hiszen góljait szinte „örökös csereként" érte el.

Ha azt is hozzávesszük, hogy majdnem az öngólok rovat lett a legeredményesebb és az ifjúsági korú játékosok négyen 5 gólt értek el, akkor nyugodtan megállapíthatjuk, hogy a PVSE gondjait a megfelelő képességű gólvágó hiánya okozta.

Nem volt tehát a csapatban egy vérbeli csatár, akit a mezszám nélkül, a góljairól is fel lehetett ismerni. De majd a bajnokcsapatból felkerülő játékosok talán ezt a gondot is megoldják hamarosan. Bács-Kun Sport 1

De megoldják-e?

A leggyakrabban szereplő őszi tizenegy 14 gólt ért el a 18-ból, a maradék négy gólon két ifista, Körmöczi Roland és Tóth Csaba, valamint a két öngól osztozik. A tavaszi tizenegy, 16 gólt lőtt a 21-ből. A „maradék" öt gólon Balla Csaba 2, Schneider István, Tóth Csaba valamint egy öngól osztozik.

1999. július 20. Ismét a megyei első osztályban szerepelhet a PVSE! Kérdés: kik alkotják a csapatot?

Bajnokcsapat a megyei első osztályban? A Dusnok elleni idegenben elért siker után, bár a hivatalos program szerint nem volt „engedélyezve" szünet, az edzéseken csak a bajnokcsapat tagjai jelentek  meg, egy-két helyi felnőtt játékos társaságában. A hírek szerint a vidéki, de a helyi játékosok közül is többen, a távozás mellett döntöttek. Így határozott a tavasszal ismét edzői szerepet vállaló Narancsik Máté is, aki Tataházára kötelezte el magát.

Kovács Imre visszatért Kecelre játékos-edzőnek. Váits Zoltán bár azt mondta a bajnokság végén, hogy marad, végül azt közölte: Dunafalván folytatja pályafutását. Hangya László szintén a távozás mellett döntött. Így határozott Balla Csaba és Majoros Zsolt is, akik Kunbajára vették az irányt. Narancsik Mátéval egy irányba távozott, Futó Sándor és Török László. Mélykútról kapott ajánlatot Kővári Péter. Snyehola Balázs még keresi jövőbeli csapatát, ám az biztos: Kecelen nem kellett. Talán az új edző testközelből szerzett tapasztalatai miatt? Ki tudja? Tehát az átigazolási időszak előtt a felnőtt játékosok többsége a vezetést tesztelte. Ugyan marasztalják-e őket, és ha igen, mennyire, mennyivel? Nos, az elnökség nem esett kétségbe. Mindenkinek a tudomására hozta, ha valaki nem ismerné, hogyan zajlik az átigazolás, és részükről lezárták az ügyet. Előre néztek: a kialakult helyzetben hogyan tovább? Tanult barátom Lőrinczi Csaba Baján, aki mindenről tud, ami itt a déli végeken sportügyben történik, megjegyezte: jó és szép az, hogy Bácsalmás bennmaradt a megyei első osztályban, de lesz-e játékos, aki az új bajnoki év kezdetén a PVSE csapatában pályára lép?

Nos lesz! Pedig új átigazolások nem lesznek. Kivéve Bodrogi Tamás esetét, aki a Bp. Vasas csapatából visszatér. Az is biztos már, hogy Török Tapszi sem távozik Tataházára. Bár volt olyan pillanata az elmúlt napoknak, hogy Futó sem távozik, ő utóbb mégis a Tataháza megyei III. osztályú csapata mellett döntött. Kővári Péter pedig a PVSE együttese mellett tette le a garast. A garas itt most nem csak képletesen szerepel, mert a fent említett távozás gondolatával foglalkozó játékosokért (Váits, Hangya, Balla, Majoros, Snyehola) még egyik fogadó egyesület sem jelentkezett (1999. Július 20.) persze ez nem azt jelenti, hogy nem is fognak, de arra is van esély, hogy a duplájára emelt átigazolási díj egyes csapatok erre a célra előirányzott költségvetését meghaladja, tehát az említett játékosok Bácsalmáson maradnak. Az átigazolási időszak július 31-én zárul.

A fentiek ellenére a PVSE elnöke Kovács István derülátó, azaz nincs pánikhangulat a szakosztályban. Annak ellen